Antalya Film Forum ödülleri sahiplerini buldu

Antalya Film Forum ödülleri sahiplerini buldu

5 Ekim 2022 0 Yazar:

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında düzenlenen Antalya Film Forumu’nda ödül alan filmler açıklandı.

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ortak yapım marketi ve proje geliştirme platformu Antalya Film Forum’un ödülleri dün akşam gerçekleşen Ödül Töreni’nde açıklandı.

Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu ortak direktörlüğünde 2 Ekim’de süregelen Antalya Film Forum’da toplam 27 proje Uzun Metraj Tasarı Pitching Platformu, Uzun Metraj Tasarı Work-in-Progress Platformu, Belgesel Work-in-Progress Platformu, Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching Platformu ve Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu kategorilerinde yarıştı.

‘İSKELETİN TÜRKÜSÜ’ VE ‘GÜVE’YE ÖDÜL

Dokuz projenin yarıştığı Uzun Metraj Tasarı Pitching Platformu’nda, Antonio Saura, Selin Yurtsever Tezcan ve Teresa Hoefert de Turégano’dan oluşan jüri, iki projeye toplam 80 bin TL tutarındaki Uzun Metraj Tasarı Pitching Platformu Ödülü’nü verdi. Murat Uğurlu’nun yönettiği, Büke Akşehirli’nin yapımcısı olduğu “İskeletin Türküsü” ve yönetmenliğini Aslı Akdağ’ın, yapımcılığını Bilal Bağcı’nın üstlendiği “Güve” adlı projelerin her biri 40 bin TL para ödülü kazanmıştır.

Ziya Demirel’in yönettiği, Anna Maria Aslanoğlu’nun yapımcılığındaki “Kara Şimşek 3: Mavi Okyanus” adlı proje, Film Standartları Post-Prodüksiyon Ödülü’nü kazanmıştır. Tunç Şahin’in yönetmenliğini üstlendiği, yapımcılığını Aslı Filiz ve Ersan Çongar’ın paylaşmış olduğu “8. Kat” projesi ise Filmarka Ekipman Desteği Ödülü’ne layık görüldü.

‘YURT’ VE ‘YENİ ŞAFAK SOLARKEN’E KURMACA WORK-IN-PROGRESS ÖDÜLÜ

Çekimleri tamamlanmak suretiyle olan ya da post-prodüksiyon aşamasındaki projelerin desteklendiği Uzun Metraj Tasarı Work-in-Progress Platformu’nda bu yıl beş proje yarıştı. Anna Hoffmann, Arzu Aydın ve Nathalie Jeung’dan oluşan jüri; Dere Tuna’nın yönettiği Tanay Abbasoğlu ve Dorothe Beinemeier’ın yapımcısı olduğu “Yurt” projesine, 80 bin TL tutarındaki Uzun Metraj Tasarı Work-in-Progress Ödülü’nü ve Gürcan Keltek’in yönettiği, Arda Çiltepe’nin yapımcılığını üstlendiği “Yeni Şafak Solarken” projesine, 40 bin TL tutarındaki Uzun Metraj Tasarı Work-in-Progress Jüri Hususi Ödülü’nü verdi.

Başka Beyaz perde Dağıtım ve Promosyon Ödülü yönetmenliğini Selman Nacar’ın, yapımcılığını Burak Çevik ve Diloy Gülün’ün yapmış olduğu “Tereddüt Çizgisi” adlı projeye verildi.

‘YÜZLEŞME’YE 80 BİN TL DESTEK

TRT Beyaz perde Müdürü Faruk Itimat’in açıklamış olduğu TRT Uzun Metraj Tasarı Work-in-Progress Platformu Ödülü, Uzun Metraj Tasarı Work-in-Progress Platformu’nda yarışan, Filiz Kuka’nın yönetmenliğini yapmış olduğu ve yapımcılığını Seçkin Akyıldız ile paylaşmış olduğu “Yüzleşme” adlı projeye 80 bin TL destek sunuldu.

BELGESEL WORK-IN-PROGRESS ÖDÜLÜ ‘BASİT BİR YER’ VE ‘BAŞKA BİR YER’İN

Antalya Film Forum’un Belgesel Work-in-Progress Platformu’nda 5  proje yarıştı. Aurélien Marsais, Charlotte Reekers ve Zeynep Güzel’den oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu Etna Özbek’in yönettiği, yapımcılığını Burak Karamete’nin yapmış olduğu “Kolay Bir Yer” adlı proje 40 bin TL ve Melis Birder’in yönettiği ve yapımcılığını Nesra Gürbüz ile paylaşmış olduğu “Başka Bir Yer” adlı proje 40 bin TL değerinde olmak suretiyle toplam 80 bin TL tutarındaki Belgesel Work-in-Progress Ödülleri’ni aldı. “Kolay Bir Yer” Başka Beyaz perde Dağıtım Ödülü’ne kıymet görülürken, “Başka Bir Yer” de bununla beraber Postbıyık Ses Post-Prodüksiyon Ödülü’ne layık görüldü.

Canberk Emre İpek’in yönettiği, yapımcılığını Merve Tohum ve Alican Acar’ın paylaşmış olduğu “Trapped Zone’da 61 Dakika” adlı proje Documentary Association of Europe (DAE) Teşvik Ödülü’nü, Berke Baş’ın yönettiği, yapımcılığını Enis Köstepen’in yapmış olduğu “Sürekli Arama”projesi Film Standartları Renk Düzenleme Ödülü’nü kazanmıştır. 

DİZİ/KISA DİZİ PITCHING PLATFORMU ÖDÜLLERİ

Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu’nda 5 proje yarıştı. Bu projeleri; Julia Schulte, Leticia Godinho ve Yamaç Okur’dan oluşan jüri değerlendirdi. Yaratıcılığını Tilbe Cana İnan ve Kubilay Kara’nın paylaşmış olduğu, yapımcılığını Yelin Mckay’in yapmış olduğu “İyi Aile Kızı”, 100 bin TL tutarındaki Netflix Grow Creative Proje Geliştirme Desteği Ödülü’nü ve Netflix Türkiye Dizi Projesi Geliştirme Atölyesi’ne katılım hakkı kazanmıştır. Color Up Renk Düzenleme Ödülü ise yaratıcılığı Erinç Durlanık ve Yusuf Onur Aydın’a, yönetmenliği Erinç Durlanık’a, yapımcılığı Ceren Özkanlı Samlı ve Elif Nur Kayalar’a ilişik “Ev Dostum Zek” adlı projeye verildi.

SÜMER TİLMAÇ ANTALYA FİLM DESTEK FONU ÖDÜLÜ ‘KUDUZ’ FİLMİNİN

Antalya’da film çekmeyi teşvik eden ve oyuncu Sümer Tilmaç’ın anısına verilen Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching Platformu için bu yıl 3 proje yarıştı. Deniz Akçay, Çağdaş Şirin ve Zeynep Koray’dan oluşan jüri, 150 bin TL tutarındaki Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching Platformu Ödülü’nü ve Fono Film Post Prodüksiyon Ödülü’nü, Arzu Şenses Öner’in yapımcısı, Abdurrahman Öner’in yönetmeni ve senaristi olduğu “Kuduz” adlı film projesine verdi.

Antalya Film Forum 2022 kazananları şöyleki:

UZUN METRAJ KURMACA PITCHING PLATFORMU

-Uzun Metraj Tasarı Pitching Platformu Ödülü (40.000 TL): İskeletin Türküsü (Yönetmen: Murat Uğurlu| Yapımcı: Büke Akşehirli)
-Uzun Metraj Tasarı Pitching Platformu Ödülü (40.000 TL): Güve (Yönetmen: Aslı Akdağ | Yapımcı: Bilal Bağcı)
-Film Standartları Post-Prodüksiyon Ödülü: Kara Şimşek 3: Mavi Okyanus (Yönetmen: Ziya Demirel | Yapımcı: Anna Maria Aslanoğlu)
-Filmarka Ekipman Desteği Ödülü: 8. Kat (Yönetmen: Tunç Şahin | Yapımcı: Aslı Filiz, Ersan Çongar)

UZUN METRAJ KURMACA WORK-IN-PROGRESS PLATFORMU

-Uzun Metraj Tasarı Work-in-Progress Ödülü (80.000 TL): Yurt (Yönetmen: Dere Tuna| Yapımcılar: Tanay Abbasoğlu, Dorothe Beinemeier)
-Uzun Metraj Tasarı Work-in-Progress Jüri Hususi Ödülü (40.000 TL): Yeni Şafak Solarken (Yönetmen: Gürcan Keltek | Yapımcı: Arda Çiltepe)
-Başka Beyaz perde Dağıtım ve Promosyon Ödülü: Tereddüt Çizgisi (Yönetmen: Selman Nacar| Yapımcılar: Burak Çevik, Diloy Gülün)
-TRT Uzun Metraj Tasarı Work-in-Progress Platformu Ödülü: Yüzleşme (Yönetmen: Filiz Kuka| Yapımcılar: Seçkin Akyıldız, Filiz Kuka)

BELGESEL WORK-IN-PROGRESS PLATFORMU

-Belgesel Work-in-Progress Ödülü (40.000 TL): Kolay Bir Yer (Yönetmen: Etna Özbek | Yapımcı: Burak Karamete)
-Belgesel Work-in-Progress Ödülü (40.000 TL): Başka Bir Yer (Yönetmen: Melis Birder| Yapımcılar: Nesra Gürbüz, Melis Birder)
-Documentary Association of Europe (DAE) Teşvik Ödülü: Trapped Zone’da 61 Dakika (Yönetmen: Canberk Emre İpek | Yapımcılar: Merve Tohum, Alican Acar)
-Film Standartları Renk Düzenleme Ödülü: Sürekli Arama (Yönetmen: Berke Baş | Yapımcı: Enis Köstepen)
-Postbıyık Ses Post-Prodüksiyon Ödülü: Başka Bir Yer (Yönetmen: Melis Birder| Yapımcılar: Nesra Gürbüz, Melis Birder)

DİZİ/KISA DİZİ PITCHING PLATFORMU

-Netflix Grow Creative Proje Geliştirme Desteği Ödülü (100.000 TL) ve Netflix Türkiye Dizi Projesi Geliştirme Atölyesi: İyi Aile Kızı (Yaratıcılar: Tilbe Cana İnan, Kubilay Kara | Yapımcı: Yelin Mckay)
-Color Up Renk Düzenleme Ödülü: Ev Dostum Zek (Yaratıcılar: Erinç Durlanık, Yusuf Onur Aydın Yönetmen: Erinç Durlanık| Yapımcılar: Ceren Özkanlı Samlı , Elif Nur Kayalar)

SÜMER TİLMAÇ ANTALYA FİLM DESTEK FONU PITCHING PLATFORMU

Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching Platformu Ödülü (150.000 TL) ve Fono Film Post Prodüksiyon Ödülü: Kuduz (Yönetmen, Senarist: Abdurrahman Öner| Yapımcı: Arzu Şenses Öner)